دسته‌بندی نشده

همه چیز درباره اولتراسوند تراپی کاربرد و مزایا

آیا شما با اولتراسوند تراپی آشنا هستید؟ تا حالا این کار را انجام داده اید؟ یا اصلا در مورد مزایای آن می دانید؟ آیا عوارض آن را بعد از انجام می‌دانید؟ حتماً شما هم مثل خیلی‌ها، جواب این سوال‌ها را نیافته‌اید و به دنبال جواب این سوالات هستید. اما نگران نباشید! چون در این مقاله ما به سوالات شما پاسخ داده‌ایم.

دستگاه اولتراسوند تراپی روی صورت یک خانم جوان با چشمان بسته

اولتراسوند تراپی چیست؟

اولتراسوند تراپی از طریق تراپیست‌ها و افراد متخصص برای افرادی استفاده می‌شود که می‌خواهند دردها را درمان کنند و آن‌ها را از بین ببرند. البته به این توجه کنید که این درمان برای هر شرایطی از بیماری‌ها مناسب نیست و باید به خوبی کاربرد آن در جاهای مختلف را بشناسید، تا بتوانید از آن به درستی استفاده کنید.

چند نمونه از عواملی که می‌تواند برای استفاده از این کار به شما کمک کند عبارتند از: دردهای مثل کشیدگی‌ها، اندام فانتوم و یا بافت اسکار و یا … همچنین درمان این بیماری خیلی راحت است. ولی در صورتی که افراد بی خیال آن نشوند و به آن اهمیت دهند. 🙂

به طور کلی روش اولتراسوند دو نوع است: حرارتی و مکانیکی. در هر کدام از این درمان‌ها از امواجی استفاده می‌شود که به وسیله دستگاه اولتراسوند صوت است به وجود می آید. تفاوت بسیار مهمی که بین این دو درمان وجود دارد این است که اولتراسوند حرارتی، بیشترین نفوذ امواجی که صوتی است را در داخل بافت‌ها دارد.

استفاده از دستگا اولتراسوند تراپی روی کمر یک آقا

کاربرد اولتراسوند تراپی در فیزیوتراپی

فیزیوتراپی امروزه به خاطر بیماری‌های زیادی که وجود دارد می‌تواند به بسیاری از بیماری‌ها کمک کند. اولتراسوند تراپی در این کار در کنار سونوگرافی، فیزیوتراپی نقش تصویربرداری پیام مشخص کردن است. برای مشخص کردن و درمان کردن بعضی از بیماری‌ها مانند درد عضلانی گرفتگی آسیب بافتی و یا اسپاسم می‌شود. حالا می‌خواهیم بفهمیم که اولتراسوند در فیزیوتراپی چگونه انجام می‌شود؟

اولتراسوندتراپی در فیزیوتراپی، این‌گونه انجام می‌شود که یک جریان الکتریکی تولید می شود. این امواج باعث می‌شوند که انرژی به بافت‌ها انتقال پیدا کند تا اثر‌هایی که می‌خواهند در آن به وجود بیاورند. با وجود همه این‌ها این کار باعث می‌شود که روی تمام بدن شما تمرکز کند حتی به طوری که به بافت‌های دیگر که نزدیک هستند اثری بر‌جا نگذارد.

عوامل زیادی هستند که روش انجام فیزیوتراپی را تعیین می کنند که اولتراسوند در آن نقش دارد. مانند فرکانس، طولانی بودن سونوگرافی، مدت زمانی که برای عمل گذاشته می‌شود و کاربردهای آن و … است.

انجام اولتراسوند در خانه

با انجام اولتراسوند درمانی در خانه که نیاز به هزینه های بیش از اندازه  ندارید. بلکه خود می توانید با چند وسایل خیلی ساده این کار را انجام دهید و درد خود را از بین ببرید.

صورت یک خانم زیبا و جوان

مزایا اولتراسوند تراپی در جوانسازی

در این قسمت از مقاله ما به بررسی مزایای اولتراسوند تراپی می‌پردازیم. سونوگرافی باعث می‌شود که بافت‌های بدن شما که سالم هستند، اسپاسمی که در آن‌ها وجود دارد کم شود. همچنین می تواند در کم کردن دردهای شما بسیار کمک کند.

وقتی درد عضلانی اسکلتی اتفاق می‌افتد که به بافت‌های ما که عضلانی هستند آسیب برسد. حتی پارگی عمومی هم می‌تواند باعث بروز این درد شود. علت این درد‌ها عبارتند از: حرکت های سریع، شکسته شدن اعضای بدن، در رفتن اعضا و یا رگ به رگ شدن برخی از اعضای بدن و عوامل دیگر  است.

افزایش جریان خون باعث می‌شود که اطراف نواحی ای که صدمه دیده است، تسکین یابند. همچنین التهاباتی که مربوط به مشکلات مشخصی باشد را تا حدودی از بین می‌برد.

 

چهارمین عامل، گرمای عمیق است که اولتراسوند درمانی باعث می شود به درون بافت پوست برود تا باعث شود ماهیچه‌هایی که عمیق هستند یا بافت‌هایی که مفصلی هستند آرام شود. با این کار دیگر شما نیازی به بسته گرم ندارید چون این کار دردهای شما را آرام می‌کند.

برای اینکه تحقق پیدا کند امواج صوتی که در دستگاه وجود دارد باعث می‌شود که بافت های بدن مرتعش شود این کار باعث تولید شدن گرما می شود ولی اصطکاک را تا سطحی که مولکولی است زیاد می‌کند. بعد از دمای بافت‌ها بیشتر می شود. زمان انجام این کار بین ۳ یا ۵ دقیقه است. عامل بعدی که در مزایا باید به آن توجه کرد شکستگی بافت اسکار است.

چیزی که باعث به وجود آمدن ارتعاشات کوچکی است که از درمان اولتراسوند به وجود می آید. این‌ها بر روی بافت های اسکار اثر می گذارند. چیزی که می‌تواند در به کار افتادن دامنه حرکتی شما کمک کند شکسته شدن بافت‌های اسکار است. همچنین باعث می‌شود از دامنه حرکتی برای درمان بیشتر مراقبت کنید.

عوارض اولتراسوند تراپی

عوارض اولتراسوند تراپی چیست؟

در برخی مواقع اولتراسوند تراپی می‌تواند برای ما عوارض داشته باشد یا مضر باشد، به همین‌ دلیل ما در برخی از موقعیت‌ها به دلیل تا آگاهی انتخاب اشتباه می‌کنیم در این قسمت به آن پرداخته‌ایم که این عوارض چه چیزهایی هستند تا شما آن‌ها را بشناسید تا مشکلی برای شما  ایجاد نشود، چون در بعضی مواقع اگر این عوارض را ندانید می‌تواند انجام این کار باعث مشکلات بیشتری را برای شما ایجاد کند.

سونوگرافی باعث می‌شود که فعالیت‌های سلولی زیاد شود. به همین دلیل نباید از آن برای نواحی که سرطان زا هستند استفاده کنید. به دلیل این که با انجام این کار متاستاز زیاد می‌شود. یکی دیگر از عوارض‌های این کار در کودکان است که وقتی استخوان به طور خوب و درست بزرگ نشده است و رشد نکرده است، شاید شکستگی و یا بعضی از مشکلات  در بخشی از استخوان بشود که صاحب رشد است.

عوارض بعدی در دوران بارداری است. چون جسم بچه در دوران بارداری مادر هنوز به طور درستی شکل نگرفته، به همین دلیل است که باید در دوران بارداری از انجام این کار خودداری کنید. عوارض بعدی نزدیک چشم است. یعنی اگر ما در نزدیکی چشم این کار را انجام دهیم، ممکن است به شبکه یا عدسی چشم ماه صدمه برسد.

پنجمین عوارض مربوط به نواحی است که در کنار قلب وجود دارند. سونوگرافی شاید باعث شود که سیگنال‌ هایی که در کنار قلب وجود دارد تغییر کند و این کار باعث می شود که در کار قلب اختلال به وجود بیاید. عوارض بعدی مربوط به اندام تناسلی است که تا به حال به خوبی تاثیر این کار در اندام تناسلی بررسی نشده است. مانند بیضه‌ها یا تخمدان‌ها به همین دلیل است که باید از انجام این کار خودداری کنید.

یک خانم جوان و زیبا روی تخت دراز کشیده

هزینه اولتراسولد تراپی چقدر است؟

قیمت این کار با توجه به اینکه شما کدام یک از اعضای بدن را می‌خواهید درمان کنید متفاوت است. به دلیل اینکه عضوی که می‌خواهید درمان کنید اگر بزرگتر باشد به زمان بیشتری نیاز دارند و به همین دلیل قیمت بیشتری دارد ولی اگر نواحی که می‌خواهید درمان کنید کمتر باشد هزینه کمتری نسبت به نقاط بزرگ تر دارد.

بجز اینها عوامل دیگری مثل جنسیت و یا تیر‌گی پوست و… بر این امر تاثیر دارد. چون در هر کدام از این عوامل ممکن است زمانی که برای این کار صرف می‌شود متفاوت باشد. مثلاً در بعضی از درمان‌ها فقط یک جلسه نیاز است اما در بعضی از درمان‌ها به جلسات بیشتری احتیاج داریم و در آخر نتیجه گرفتن کار، در بیشتر مواقع بین یک یا شاید دو سال است.

کلام آخر

به طور کلی می‌توان گفت که اولتراسون تراپی گزینه خوبی است برای اینکه دردهای خود را تسکین دهید. با پیشرفت علم پزشکی در همه زمینه ها ما هر روز شاهد درمانهای هستیم که عوارض جانبی کمتری برای بدن دارند و می‌توانند در کوتاهترین زمان درد را درمان کنند. همان‌طور که در بالا گفتیم مراقب باشید که در چه مواقع از این کار استفاد می‌کنید و عوارض آن را به طور کلی در نظر بگیرید. درباره قیمت نیز تمامی جوانب را بررسی کنید. حتما قبل از انجام هر درمانی سطح آگاهی خود را نسبت به درد ونوع درمان بالا ببرید.امیدوارم این مقاله توانسته باشد حتی بخش کوچکی از مشکل شما برای تسکین درد‌هایتان را حل کند.

منبع: verywellhealth , pubs.rsna

فروشگاه تجهیزات زیبایی شفا

سوالات متداول

  • اولتراسوند تراپی چیست؟

اولتراسوندتراپی روشی درمانی -زیبایی می باشد که در ان از مواج سونوگرافی برای درمان مشکلات پوستی و جسمی استفاده می کنند.

  • کاربرد اولتراسوند در فیزیوتراپی چیست؟

درمان آسیب های ماهیچه ای، التهاب مفصلی، درد استخوان های کف پا، درد در مفصل بین مهره ای پشت، سندروم گیرافتادگی شانه، التهاب کیسه های مفصلی و آرتروز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *