دسته‌بندی نشده

عوارض آر اف فرکشنال چیست؟ راه‌های جلوگیری از بروز آن

یک پوست زیبا و شفاف از مهم ترین علائم زیبایی است. با این تفاسیر نمی توان تاثیر افزایش سن را در روند طبیعی پیری پوست نادیده گرفت. امروزه روش های نوینی در علوم پزشکی ابداع شده که این امکان را به شما می دهد که پوستی شاداب داشته باشد. یکی از جدید ترین روش های جوان سازی پوست صورت، آر اف فرکشنال است. این روش یک روش کم‌ تهاجم به پوست محسوب می شود زیرا دستگاه آر اف فرکشنال، دارای امواج رادیو فرکانسی است که احتیاجی به انجام برش بر روی پوست ندارد و کمترین عوارض و خطرات را در درمان دارد. در این مطلب قصد بررسی عوارض آر اف فرکشنال برای پوست را داریم و بررسی می کنیم که در این روش‌ رفع مشکلات پوستی با چه تکنولوژی انجام می شود، و عوارض و معایب این روش را به طور کامل بررسی می کنیم.

فهرست مطالب

خانم جواني روي تخت در حال جواسازي پوست صورت با روش آر اف
معرفی روش آر اف و عوارض آن

آر اف چیست ؟

آر اف مخفف کلمه «رادیو فرکانسی» است و رادیو فرکانسی به موج های رادیویی نسبت داده می شود که در زندگی روزمره ما کاربرد های بسیار دارد. امواج آر اف بسیار قوی هستند و به همین دلیل در حوزه های زیادی به کار برده می شوند. این حوزه ها شامل پزشکی و زیبایی تا مهندسی و کاربرد های روزمره است. امواج رادیو فرکانسی در وای فای، رادیو، مایکروویو تلویزیون به کار رفته است. ار اف با هدف قرار دادن بافت زیر لایه بیرونی پوست یا اپیدرم با انرژی فرکانس رادیویی عمل می کند.

این انرژی باعث تولید گرما و در نتیجه تولید کلاژن جدید می شود. این روش همچنین باعث ایجاد فیبروپلازی می شود، فرآیندی که در آن بدن بافت فیبری جدیدی را تشکیل می دهد و تولید کلاژن را تحریک می کند و باعث می شود الیاف کلاژن کوتاه تر و سفت تر شوند. در عین حال، مولکول های تشکیل دهنده کلاژن بدون آسیب باقی می مانند. خاصیت ارتجاعی پوست افزایش یافته و شلی و افتادگی پوست از بین می رود و این موضوع نشان دهنده بیشتر بودن مزایا نسبت به عوارض آر اف برای پوست است.

شما عزیزان می توانید برای اطلاع بیشتر و کامل تر درباره روش جوانسازی آر اف ، به مقاله ” کاربرد آر اف یا رادیو فرکانس درمانی برای جوانسازی پوست ” مراجعه نمایید.

خانم جواني با يک عينک سفيد در حال جوانسازي صورت با استفاده از دستگاه آر اف

دستگاه آر اف چگونه کار می کند ؟

در طول درمان، دستگاه سفت کننده پوست آر اف جریان های متناوب را از نوک الکترود با فرکانسی بین 0.3 تا 10 مگاهرتز به بافت شما ارسال می کند. این فرآیند مقدار رنگ دانه ملانین موجود در لایه بیرونی پوست شما را دور می زند و این درمان را برای انواع و رنگ های پوست موثر می کند. درد از عوارض آر اف برای پوست است که اغلب در مقیاس درد پنج درجه ای طبقه بندی می شود که در آن صفر معادل هیچ درد و چهار معادل یک سطح غیرقابل تحمل درد است. بیشتر بیمارانی که تحت درمان آر اف قرار می گیرند، درد را در سطح یک ارزیابی می کنند، و بقیه میزان درد را دو  گزارش می کنند.

همچنین می توانید برای آشنایی با بهترین دستگاه آر اف ، مقاله ” بهترین دستگاه آر اف کدام است ؟ ” را مطالعه نمایید.

معرفی روش آر اف فرکشنال

امواج آر اف فرکشنال ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد و این ویژگی ها خود باعث کاهش عوارض آر اف برای پوست می شود؛ این امواج با امواج مایکروویو یا وای فای تفاوت دارد. برای اینکه این امواج به پوست آسیب نرسانند انرژی، سرعت و فرکانس و این موج ها به صورتی است اثرات جوان کننده‌ خود را که بدون اینکه به پوست آسیبی بزند انجام می دهد. در روش های غیر تهاجمی فقط پوست را تحریک کرده که روال ترمیم سلول ها را فعال کند و عیوب خود را رفع کند ولی در روش‌هایی مانند عمل جراحی که یک روش تهاجمی محسوب می شود، در بافت پوست تغییرات بنیادی ایجاد می شود به طور مثال اگر پوست شل و افتاده است، قسمت زیر پوست کوتاه می شود و پوست کشیده می شود. به طور کلی عوارض آر اف برای پوست کمتر از عمل های پی در پی زیبایی است.

يک خانم که هدبند سفيد روي سر خود دارد، در حال کشيدن پوست صورت خود مي باشد
عوارض آراف برای پوست چیست

عوارض آر اف چیست ؟

روش آر اف به دلیل اینکه یک روش درمان فرکانس رادیویی است و در دسته روش های غیر تهاجمی قرار دارد و اینکه هیچ آسیب عمیقی به پوست وارد نمی کند؛ یک راه مناسب برای درمان مشکلات پوستی است. ولی در درمان مشکلات پوستی و زیبایی یا هر نوع درمان دیگری، هیچ کدام از روش ها به طور کامل بی خطر نیستند. هر یک از روش ها می تواند عوارض خاص خود را دارا باشد که میزان آن می تواند زیاد یا کم باشد. به همین دلیل به عوارض آر اف برای پوست هم باید مورد توجه قرار گیرد. درمان آر اف باعث ایجاد عارضه های جانبی است که در هر فردی متفاوت است، ولی امکان این هست که به آسانی با انجام اقداماتی از این عوارض جلوگیری کند. عوارض ایجاد شده دائمی نخواهد بود و به مرور از بین می رود.

از جمله عوارض جوانسازی به روش رادیوفرکانسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ورم
 • کبودی
 • سرخی
 • مور مور
 • درد

بعد از انجام آر اف مقداری التهاب و قرمزی و همچنین تورم و سوزش طبیعی است؛ در کنار این عوارض ممکن است کمی کبودی و خشکی در موارد نادر دیده شود. همان طور که بدن همه افراد با هم متفاوت است قطعاً علائم ار اف نیز در بدن هر شخص متفاوت خواهد بود. مور مور شدن پوست و درد در موارد خیلی کم و همچنین ممکن است پوست شما دچار سوختگی شود. مراجعه به یک پزشک دارای مجوز و آموزش دیده تا حد زیادی خطر عوارض جدی را کاهش می دهد.

خانم جواني در حالت خودداري از انجام آر اف مي باشد
افرادی که نمی توانند آر اف انجام دهند، چه ویژگی هایی دارند؟

چه کسانی برای انجام ار اف یا رادیوفرکانسی مناسب نیستند ؟

مسلما آراف برای تمام افراد مناسب نیست. زیرا امواج رادیو فرکانسی برای بعضی افراد و پوست ها می تواند عوارض داشته باشد. در ادامه افرادی که نمی توانند پوستشان را با استفاده از آر اف جوان کنند را نام برده ایم:

 • افرادی که چروک زیادی دارند و گودی های عمیق در پوست دارند.
 • برای افرادی که قلبشان باطری دارد یا پلاتین در قسمت هایی که قرار است درمان شود دارند؛ اصلاً مناسب نیست.
 • زنان باردار و شیرده
 • افراد مبتلا به بیماری های حاد قلبی
 • افرادی که پوست تیره تری دارند بیشتر در معرض عوارض جانبی ناشی از درمان با لیزر و آر اف هستند.
روي صورت خانم چواني کرم وجود دارد و در حال جلوگيري از بروز عوارض ار اف مي باشد
چگونه مانع بروز عوارض آراف شویم؟

روش های جلوگیری از بروز عوارض احتمالی انجام آر اف

عوارض آر اف برای پوست بعضی افراد اصلاً به صورت حاد دیده نمی شود. از روز بعد از انجام آر اف می‌توانید آرایش  داشته باشید. امکان دارد تا یک ساعت بعد از جلسه‌ی انجام آر اف اندکی درد داشته باشید. عارضه هایی مانند قرمز شدن پوست ورم تا نهایتاً ۳ روز بعد از آر اف برطرف می‌شوند. بعد از انجام آر اف مراقبت های خاصی  نیاز نیست. می توانید مجموعه ای از دستورالعمل های دقیق را قبل از انجام آر اف از پزشک تهیه کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

همچنین مهم است که سابقه کامل سلامتی خود را به پزشک ارائه دهید تا پزشک مطمئن شود که شما می توانید از ار اف برای درمان استفاده کنید. درمان با آر اف ممکن است برای افرادی که دچار ضایعه های پوستی خیلی شدید هستند نتایج قابل توجهی را به اندازه جراحی پلاستیک به همراه نداشته باشد. قطعاً قبل از انجام آر اف با پزشک متخصص مشورت کنید. برای کاهش عوارض آر اف برای پوست بهتر است مایعات زیاد بنوشید و  دائماً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. حتی در داخل خانه و هر 2 تا 3 ساعت کرم ضد آفتاب خود را تمدید کنید.

کلام آخر

روش آر اف فرکشنال در مقایسه با دیگر روش ها، جوان سازی ملایمی دارد و آثار آن بعد از 2 تا 3 ماه به چشم می آید و به صورت تدریجی چین و چروک ها را رفع می کند و باعث از بین رفتن عیوب پوستی می شود. این روش برای لاغر کردن موضعی بدن نیز کار دارد و برای تمامی قسمت های مختلف پوست استفاده می شود. اگر قصد انتخاب روشی را دارید برای رفع مشکلات پوستی که اثر بخشی بسیار ملایمی داشته باشد و کاملاً غیر تهاجمی باشد، روش آر اف فرکشنال بهترین انتخاب است و عوارض آر اف برای پوست بسیار اندک است.

منبع: healthline , aboutfaceandbodykaty

آر اف برای چه سنی مناسب است ؟

معمولا انجام آر اف برای افراد 18 سال به بالا توصیه می شود.

عوارض آر اف چیست ؟

عوارض آر اف فرکشنال عباتند از:

 • ورم
 • کبودی
 • سرخی
 • مور مور
 • درد

آر اف بهتر است یا هایفو ؟

هر کدام از روش های آر اف هایفو برای انجام کار خاصی مفید هستند. پس نمی توان گفت که کدام از دیگری بهتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *